July 11, 2016

Filled Under:

List of Game Schedules: PBA Governors' Cup 2016

The information below contains the list of all the game schedules (date, time, place of games), results (scores, winning teams), team standings for elimination round, semifinal and finals (championship) round, and all the participating teams for the 2016 Philippine Basketball Association Governors' Cup.


List of Game Schedules: PBA Governors' Cup 2016

List of Game Schedules: PBA Governors' Cup 2016

12 PARTICIPATING TEAMS
Alaska Aces
Barangay Ginebra San Miguel
Blackwater Elite
GlobalPort Batang Pier
Mahindra Enforcers
Meralco Bolts
NLEX Road Warriors
Phoenix Fuel Masters
Rain or Shine Elasto Painters
San Miguel Beermen
Star Hotshots
TNT Katropa (Tropang TNT)

Game Schedules for the ELIMINATION ROUND (only) are below.

#
TIME
DATE
VENUE
TEAM
VS
TEAM
SCORE
1 4:15 pm July 15 Smart Araneta Meralco VS Phoenix 108-103
2 7:00 pm July 15 Smart Araneta Mahindra VS Star 100-92
3 3:00 pm July 16 MOA Arena Blackwater VS NLEX 90-96
4 5:15 pm July 16 MOA Arena Ginebra VS GlobalPort 93-81
5 4:00 pm July 17 Smart Araneta Phoenix VS San Miguel 113-124
6 6:15 pm July 17 Smart Araneta Alaska VS Meralco 96-100
7 4:15 pm July 20 Smart Araneta GlobalPort VS Mahindra 98-108
8 7:00 pm July 20 Smart Araneta TNT VS Rain or Shine 101-98
9 4:15 pm July 22 Smart Araneta San Miguel VS NLEX 94-93
10 7:00 pm July 22 Smart Araneta Star VS Blackwater 98-100
11 3:00 pm July 23 Smart Araneta Meralco VS TNT 95-98
12 5:15 pm July 23 Smart Araneta Rain or Shine VS Phoenix 106-89
13 4:30 pm July 24 Smart Araneta GlobalPort VS Star 102-105
14 6:45 pm July 24 Smart Araneta Ginebra VS Alaska 100-109
15 4:15 pm July 27 Smart Araneta Mahindra VS San Miguel 105-103
16 7:00 pm July 27 Smart Araneta NLEX VS Ginebra 72-85
17 4:15 pm July 29 Ynares Center Blackwater VS Rain or Shine 92-98
18 7:00 pm July 29 Ynares Center TNT VS Alaska 120-118
19 5:30 om July 30 Lucena City Ginebra VS Meralco 107-93
20 4:30 pm July 31 Smart Araneta Phoenix VS GlobalPort 120-107
21 6:45 pm July 31 Smart Araneta San Miguel VS Star 109-100
22 4:15 pm Aug 3 Smart Araneta NLEX VS TNT 95-101
23 7:00 pm Aug 3 Smart Araneta Alaska VS Mahindra 95-101
24 4:15 pm Aug 10 Smart Araneta Meralco VS Rain or Shine 109-102
25 7:00 pm Aug 10 Smart Araneta Ginebra VS Blackwater 107-95
26 4:15 pm Aug 12 Smart Araneta Mahindra VS Phoenix 94-100
27 7:00 pm Aug 12 Smart Araneta Star VS NLEX 85-88
28 3:00 pm Aug 13 Smart Araneta Blackwater VS TNT 89-109
29 5:15 pm Aug 13 Smart Araneta Rain or Shine VS Alaska 117-114
30 4:30 pm Aug 14 MOA Arena GlobalPort VS Meralco 126-123
31 6:45 pm Aug 14 MOA Arena San Miguel VS Ginebra 111-105
32 4:15 pm Aug 17 Smart Araneta NLEX VS Mahindra 82-81
33 7:00 pm Aug 17 Smart Araneta Meralco VS Blackwater 105-90
34 4:15 pm Aug 19 Ynares Center TNT VS Phoenix 124-117
35 7:00 pm Aug 19 Ynares Center GlobalPort VS San Miguel 98-92
36 5:00 pm Aug 20 Panabo, Davao, Del Norte Alaska VS Star 85-69
37 4:30 pm Aug 21 Smart Araneta Blackwater VS Mahindra 88-97
38 6:45 pm Aug 21Smart Araneta Ginebra VS Rain or Shine 101-87
39 4:15 pm Aug 24 Smart Araneta NLEX VS Meralco 95-101
40 7:00 pm Aug 24 Smart Araneta San Miguel VS Alaska 106-103
41 4:15 pm Aug 26 Smart Araneta Mahindra VS TNT 107-104
42 7:00 pm Aug 26 Smart Araneta Phoenix VS NLEX 95-91
43 5:00 pm Aug 27 Legazpi City Rain or Shine VS GlobalPort 99-101
44 4:30 pm Aug 28 Smart Araneta Alaska VS Blackwater 107-87
45 6:45 pm Aug 28 Smart Araneta Star VS Ginebra 103-116
46 4:15 pm Aug 31 Smart Araneta GlobalPort VS TNT 120-122
47 7:00 pm Aug 31 Smart Araneta San Miguel VS Meralco 110-106
48 4:15 pm Sept 2 Smart Araneta Phoenix VS Star 106-93
49 7:00 pm Sept 2 Smart Araneta Mahindra VS Rain or Shine 88-103
50 5:00 pm Sept 3 Batangas City TNT VS San Miguel 105-85
51 4:30 pm Sept 4 MOA Arena Rain or Shine VS NLEX 99-111
52 6:45 pm Sept 4 MOA Arena Meralco  VS Star 103-104
53 4:15 pm Sept 7 Ynares Center Blackwater VS Phoenix 81-93
54 7:00 pm Sept 7 Ynares Center Alaska VS GlobalPort 133-106
55 4:15 pm Sept 9 Smart Araneta NLEX VS GlobalPort 114-98
56 7:00 pm Sept 9 Smart Araneta Mahindra VS Ginebra 86-93
57 3:00 pm Sept 10 MOA Arena Phoenix VS Alaska 87-103
58 5:15 pm Sept 10 MOA Arena San Miguel VS Rain or Shine 82-75
59 4:30 pm Sept 11 MOA Arena Mahindra VS Meralco 83-86
60 6:45 pm Sept 11 MOA Arena Star VS TNT 105-115
61 4:15 pm Sept 14 Ynares Center GlobalPort VS Blackwater 139-126
62 7:00 pm Sept 14 Ynares Center Ginebra VS Phoenix 96-87
63 4:15 pm Sept 16 MOA Arena Alaska VS NLEX 100-85
64 7:00 pm Sept 16 MOA Arena Rain or Shine VS Star 108-97
65 4:30 pm Sept 18 Binan, Laguna Blackwater VS San Miguel 101-107
66 6:45 pm Sept 18 Binan, Laguna TNT VS Ginebra 104-92
Game Schedules for the QUARTERFINAL/SEMIFINAL & FINALS ROUND are below.

QUARTERFINALS:
#
TIME
DATE
VENUE
TEAM
VS
TEAM
SCORE
1 4:15pm Sept.23 Smart Araneta San Miguel vs NLEX 114-110
2 7:00pm Sept.23 Smart Araneta Ginebra vs Alaska 109-104
3 3:00pm Sept.24 Ynares Center Meralco vs Mahindra 105-82
4 5:15pm Sept.24 Ynares Center TNT vs Phoenix 136-124
5 4:30pm Sept.25 Ynares Center Ginebra vs Alaska cancelled
6 7:00pm Sept.25 Ynares Center San Miguel vs NLEX cancelled
7 4:30pm Sept.26 Smart Araneta TNT vs Phoenix cancelled
8 7:00pm Sept.26 Smart Araneta Meralco vs Mahindra cancelled
(1)TNT Katropa vs Phoenix Fuel Masters(8)
(2)San Miguel Beermen vs NLEX Road Warriors(7)
(3)Brgy. Ginebra San Miguel vs Alaska Aces(6)
(4)Meralco Bolts vs Mahindra Enforcer(5)

Notes:
  • The schedules above may still change.
  • Games 5, 6, 7, and 8 are only if necessary.
  • TNT, SMB, Ginebra, and Meralco has the twice-to-beat advantage

SEMIFINALS: (Best-of-5)
TIME
DATE
VENUE
TEAM
VS
TEAM
7:00 PM Sept.26 Smart Araneta San Miguel -108 vs Ginebra - 115
7:00 PM Sept.27 Smart Araneta Meralco - 95 vs TNT - 113
7:00 PM Sept.28 Smart Araneta Ginebra - 92 vs San Miguel - 95
7:00 PM Sept.29 Smart Araneta TNT - 91 vs Meralco - 106
7:00 PM Sept.30 Smart Araneta San Miguel - 96 vs Ginebra - 97
5:00 PM Oct. 1 Smart Araneta Meralco - 119 vs TNT - 113
6:30 PM Oct. 2 Smart Araneta Ginebra - 72 vs San Miguel - 101
7:00 PM Oct. 3 Smart Araneta TNT - 88 vs Meralco - 94
7:00 PM Oct. 4 Smart Araneta San Miguel - 92 vs Ginebra - 117
7:00 PM Oct. 5 Smart Araneta Meralco (c) vs TNT (c)

Note:
  • Games from October 2 to October 5 of the SEMIS are only if necessary.
  • c - cancelled

FINALS / CHAMPIONSHIP (Ginebra vs Meralco) - Best-of-7 @ Smart Araneta Coliseum

  • Game 1 - October 7, Friday 7PM - Meralco 114-109 Ginebra
  • Game 2 - October 9, Sunday 6:30PM - Ginebra 82-79 Meralco
  • Game 3 - October 12, Wednesday 7PM - Meralco 107-103 Ginebra
  • Game 4 - October 14,  Friday 8:10PM - Ginebra 88-86 Meralco
  • Game 5 - October 16, Sunday 6:30PM - Ginebra 92-81 Meralco
  • Game 6 - October 19, Wednesday 7PM - Ginebra 91-88
  • Game 7 - October 21, Friday 7PM - cancelled

Notes: Games 5, 6, and 7 are only if necessary.

TEAM BRACKETS FOR QUARTERFINALS, SEMIFINALS, & FINALS

Other Awards:

  • Rookie of the Year - Chris Newsome (Meralco)
  • MVP - June Mar Fajardo (San Miguel - 3peat)
  • Final MVP - LA Tenorio
  • 2016 PBA Governors' Cup Champions - Barangay Ginebra San Miguel


Note: Please be noted that the game schedules written above may be changed or reset. Also, the released schedules as of now are just partial. Please bookmark (Ctrl + D) this page to get the latest updates for the complete schedules.

If this article helped you, share this in your friends on Facebook, Twitter or Google+. Just click any of the buttons above. Sharing is giving. Salamat po!



Latest List Updates