Top List Philippines

A blogging portal for list, rank, top, image & video playlist, etc.

   You are viewing ads, please scroll down to continue...




20 January 2019

LIST: 2019 PBA Philippine Cup Elimination Round Game Schedule

Here is the list of the complete game schedule for the elimination round of the 2019 PBA Philippine Cup. There is a total of 66 games for the said round. The main venues for the tournament are the Smart Araneta Coliseum, MOA Areana, Cuneta Astrodome, and Ynares Center Antipolo. There are some out-of-town games also.

LIST: 2019 PBA Philippine Cup Elimination Round Game Schedule

The twelve (12) participating teams are Alaska Aces, Barangay Ginebra San Miguel, Blackwater Elite, Columbian Dyip, Magnolia Hotshots Pambansang Manok, Meralco Bolts, NLEX Road Warriors, NorthPort Batang Pier, Phoenix Pulse Fuel Masters, Rain or Shine Elasto Painters, San Miguel Beermen, and the TNT Katropa.




LIST: 2019 PBA Philippine Cup Elimination Round Game Schedule

January 13, 2019 - Philippine Arena
6:30PM - Ginebra vs TNT [Box score], 90-79 Ginebra

January 16, 2019 - Smart Araneta Coliseum
4:30PM - Blackwater vs NorthPort [Box score], 117-91 NorthPort
7:00PM - Phoenix vs Meralco [Box score]

January 18, 2019 - Cuneta Astrodome
4:30PM - Columbian vs San Miguel [Box score], 124-118 Columbian
7:00PM - Rain or Shine vs NLEX [Box score], 96-87 ROS

January 19, 2019 - Ynares-Center Antipolo
4:30PM - Meralco Bolts vs Blackwater [Box score], 99-94 Meralco
6:45PM - TNT vs Phoenix [Box score], 93-84 Phoenix

January 20, 2019 - Smart Araneta Coliseum
4:30PM - NLEX vs NorthPort [Box score], 95-90 NorthPort
6:45PM - San Miguel vs Ginebra [Box score], 99-91 SMB

January 23, 2019 - Smart Araneta Coliseum
4:30PM - Phoenix vs Columbian
7:00PM - NLEX vs TNT

January 25, 2019 - Ynares-Center Antipolo
4:30PM - Columbian vs NorthPort
7:00PM - Meralco vs San Miguel

January 26, 2019 - Calasiao, Pangasinan
5:00PM - Ginebra vs Rain or Shine

January 27, 2019 - Smart Araneta Coliseum
4:30PM - NLEX vs Columbian
6:45PM - San Miguel vs TNT

January 30, 2019 - Cuneta Astrodome
4:30PM - TNT vs Meralco
7:00PM - Rain or Shine vs Blackwater
February 1, 2019 - Ynares-Center Antipolo
4:30PM - Blackwater vs Phoenix
7:00PM - San Miguel vs Rain or Shine

February 2, 2019 - Ynares-Center Antipolo
4:30PM - NLEX vs Meralco
6:45PM - Ginebra vs Columbian

February 3, 2019 - Ynares-Center Antipolo
4:30PM - Alaska vs Rain or Shine
6:45PM - TNT vs Magnolia

February 6, 2019 - MOA Arena
4:30PM - Columbian vs Alaska
7:00PM - San Miguel vs Blackwater

February 8, 2019 - MOA Arena
4:30PM - Phoenix vs NLEX
7:00PM - Rain or Shine vs NorthPort

February 9, 2019 - Digos, Davao del Sur
5:00PM - Ginebra vs Blackwater

February 10, 2019 - Smart Araneta Coliseum
4:30PM - Phoenix vs Rain or Shine
6:45PM - Magnolia vs San Miguel

February 13, 2019 - Smart Araneta Coliseum
4:30PM - Blackwater vs Alaska
7:00PM - Meralco vs Columbian

February 27, 2019 - Smart Araneta Coliseum
4:30PM - Alaska vs Phoenix
7:00PM - NorthPort vs TNT

March 1, 2019 - MOA Arena
4:30PM - NLEX vs Blackwater
7:00PM - Ginebra vs NorthPort

March 2, 2019 - TBP
5:00PM - Meralco vs Magnolia

March 3, 2019 - Ynares-Center Antipolo
4:30PM - TNT vs Rain or Shine
6:45PM - Alaska vs Ginebra

March 6, 2019 - Smart Araneta Coliseum
4:30PM - Rain or Shine vs Columbian
7:00PM - San Miguel vs NLEX

March 8, 2019 - Cuneta Astrodome
4:30PM - NorthPort vs Meralco
7:00PM - San Miguel vs NLEX

March 9, 2019 - Ynares-Center Antipolo
4:30PM - Blackwater vs TNT
6:45PM - Alaska vs Magnolia

March 10, 2019 - Smart Araneta Coliseum
4:30PM - NorthPort vs San Miguel
6:45PM - Phoenix vs Ginebra

March 13, 2019 - Smart Araneta Coliseum
4:30PM - Magnolia vs Columbian
7:00PM - NLEX vs Alaska

March 15, 2019 - Cuneta Astrodome
4:30PM - TNT vs Alaska
7:00PM - Meralco vs Rain or Shine

March 16, 2019 - Panabo City, Davao del Norte
5:00PM - San Miguel vs Phoenix

March 17, 2019 - Smart Araneta Coliseum
4:30PM - Columbian vs Blackwater
6:45PM - Ginebra vs Magnolia

March 20, 2019 - Smart Araneta Coliseum
4:30PM - Alaska vs Meralco
7:00PM - Magnolia vs NorthPort

March 22, 2019 - Ynares Center Antipolo
4:30PM - TNT vs Columbian
7:00PM - Blackwater vs Magnolia

March 23, 2019 - AUF, Angeles City, Pampanga
5:00PM - NLEX vs Ginebra

March 24, 2019 - Smart Araneta Coliseum
4:30PM - NorthPort vs Phoenix
6:45PM - San Miguel vs Alaska

March 27, 2019 - Cuneta Astrodome
4:30PM - Alaska vs NorthPort
7:00PM - Rain or Shine vs Magnolia

April 3, 2019 -  Smart Araneta Coliseum
4:30PM - Magnolia vs NLEX
7:00PM - Ginebra vs Meralco

Team Standings [W/L]
Phoenix [2/0]
NorthPort [2/0]
Columbian [1/0]
Rain or Shine [1/0]
San Miguel [1/1]
Ginebra [1/1]
Meralco [1/1]
Alaska [0/0]
Magnolia [0/0]
NLEX [0/2]
TNT [0/2]
Blackwater [0/2]

No comments:

Post a Comment