Top List Philippines

A blogging portal for list, rank, top, image & video playlist, etc.

   You are viewing ads, please scroll down to continue...




07 July 2018

List 2018 PBA Commissioner's Cup Game Schedules/Team Standings/Scores

The information below contains the list of all the game schedules, team standings, scores for the 2018 PBA Commissioner's Cup. The second conference of the 43rd season will start this coming April 22, 2018. Also included on the list is the game number, time, venue, the opposing team, scores, team standings (rankings), and more.

List 2018 PBA Commissioner's Cup Game Schedules/Team Standings/Scores

The participating twelve (12) teams are the Alaska Aces, Barangay Ginebra San Miguel, Blackwater Elite, GlobalPort Batang Pier, Columbian Dyip (formerly Kia Picanto), Meralco Bolts, NLEX Road Warriors, Phoenix Fuelmasters, Rain or Shine Elasto Painters, San Miguel Beermen, Magnolia Hotshots Pambansang Manok, and the TNT Katropa.

List 2018 PBA Commissioner's Cup Game Schedules/Team Standings/Scores

Game schedules, venues, time, scores, opposing team for the Elimination Round

Team Standings (Win-Loss)
TEAM WIN(s) LOSS(es) PCT.
Rain or Shine Elasto Painters 9 2 0.82
 Alaska Aces 8 3 0.73
 TNT Katropa 8 3 0.73
 Meralco Bolts 7 4 0.64
 Barangay Ginebra San Miguel 6 5 0.55
 San Miguel Beermen 6 5 0.55
 Magnolia Hotshots 6 5 0.55
 GlobalPort Batang Pier 5 6 0.45
 Columbian Dyip 4 7 0.36
 Phoenix Fuelmasters 4 7 0.36
NLEX Road Warriors 2 9 0.18
Blackwater Elite 1 10 0.09

Note: Standings were ranked via win-loss percentage

April 22: Blackwater vs Columbian, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 126-98 COL
April 22: TNT vs GlobalPort, 6:45pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 128-114 TNT
April 25: Columbian vs Meralco, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 116-103 MER
April 25: Phoenix vs Blackwater, 7:00pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 107-102 PHX
April 27: Meralco vs GlobalPort, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 86-85 GLO
April 27: Alaska vs Rain or Shine, 7:00pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 109-103 ROS (OT)
April 28: NLEX vs Columbian, 4:30pm Ynares Center Antipolo [Box Score], [Replay], 123-103 COL
April 28: TNT vs Phoenix, 6:45pm Ynares Center Antipolo [Box Score], [Replay], 106-98 TNT
April 29: Blackwater vs Alaska, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 93-74 ALA
April 29: Rain or Shine vs Ginebra, 6:45pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 108-89 ROS

May 2: GlobalPort vs Blackwater, 4:30pm Ynares Center Antipolo [Box Score], [Replay], 117-106 GLO
May 2: NLEX vs Rain or Shine, 7:00pm Ynares Center Antipolo [Box Score], [Replay], 98-97 ROS
May 4: Alaska vs Columbian, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 134-103 ALA
May 4: Meralco vs NLEX, 7:00pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 106-90 MER
May 6: Magnolia vs Phoenix, 4:30pm MOA Arena [Box Score], [Replay], 89-87 PHX
May 6: Ginebra vs TNT, 6:45pm MOA Arena [Box Score], [Replay], 96-92 TNT
May 9: Columbian vs Rain or Shine, 4:30pm MOA Arena [Box Score], [Replay], 104-96 COL
May 9: SMB vs Meralco, 7:00pm MOA Arena [Box Score], [Replay], 93-85 MER
May 11: Phoenix vs NLEX, 4:30pm Binan Laguna [Box Score], [Replay], 120-115 NLE
May 11: Ginebra vs Blackwater, 7:00pm Binan Laguna [Box Score], [Replay], 105-91 GIN
May 12: GlobalPort vs Magnolia, 5:00pm Angeles City, Pampanga [Box Score], [Replay], 92-87 MAG
May 13: Alaska vs TNT, 4:30pm Ynares Center Antipolo [Box Score], [Replay], 110-100 ALA
May 13: SMB vs Rain or Shine, 6:45pm Ynares Center Antipolo [Box Score], [Replay], 123-119 ROS
May 16: Magnolia vs Columbian, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 126-101 MAG
May 16: NLEX vs GlobalPort, 7:00pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 116-94 GLO
May 18: Blackwater vs TNT, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 120-101 TNT
May 18: Meralco vs Magnolia, 7:00pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 81-79 MAG
May 19: Alaska vs SMB, 5:00pm Dumaguete City [Box Score], [Replay], 105-103 ALA
May 20: Rain or Shine vs GlobalPort, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 96-90 ROS
May 20: Ginebra vs Phoenix, 6:45pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 103-98 PHX
May 30: NLEX vs Blackwater, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 93-89 NLE
May 30: Phoenix vs SMB, 7:00pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 106-94 SMB
June 1: Columbian vs TNT, 4:30pm MOA Arena [Box Score], [Replay], 123-95 TNT
June 1: Ginebra vs Meralco, 7:00pm MOA Arena [Box Score], [Replay], 93-82 MER
June 2: GlobalPort vs Alaska, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 109-103 ALA
June 2: Magnolia vs Rain or Shine, 6:45pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 99-96 ROS
June 3: TNT vs NLEX, 4:30pm MOA Arana [Box Score], [Replay], 117-106 TNT
June 3: Ginebra vs SMB, 6:45pm MOA Arena [Box Score], [Replay], 104-97 SMB
June 6: Magnolia vs Blackwater, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 86-84 BLA
June 6: SMB vs Columbian, 7:00pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 129-117 SMB
June 8: Blackwater vs Rain or Shine, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 104-94 ROS
June 8: Meralco vs Phoenix, 7:00pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 103-100 MER
June 9: Ginebra vs NLEX, 4:30pm Legaspi City, Albay [Box Score], [Replay], 93-85 GIN
June 10: Phoenix vs Columbian, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 115-107 COL
June 10: Alaska vs Magnolia, 6:45pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 103-99 ALA
June 13: GlobalPort vs SMB, 4:30pm MOA Arena [Box Score], [Replay], 98-94 GLO
June 13: Magnolia vs TNT, 7:00pm MOA Arena [Box Score], [Replay], 111-89 MAG
June 15: Meralco vs Blackwater, 4:30pm MOA Arena [Box Score], [Replay], 102-75 MER
June 15: NLEX vs Alaska, 7:00pm MOA Arena [Box Score], [Replay], 120-111 ALA
June 16: Rain or Shine vs Phoenix, 4:30 MOA Arena [Box Score], [Replay], 108-106 ROS
June 16: SMB vs TNT, 6:45pm MOA Arena [Box Score], [Replay], 99-94 SMB
June 17: Alaska vs Meralco, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 89-74 MER
June 17: Ginebra vs Magnolia, 6:45pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 104-84 GIN
June 20: Phoenix vs GlobalPort, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 135-108 PHX
June 20: Columbian vs Ginebra, 7:00pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 134-107 GIN
June 22: GlobalPort vs Columbian, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 133-115 GLO
June 22: TNT vs Meralco, 7:00pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 91-85 TNT
June 23: NLEX vs SMB, 5:00pm Calasiao, Pangasinan [Box Score], [Replay], 125-114 SMB
June 24: Meralco vs Rain or Shine, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 106-99 ROS
June 24: Ginebra vs Alaska, 6:45pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 105-86 GIN
July 4: SMB vs Blackwater, 4:30pm MOA Arena [Box Score], [Replay], 115-106 SMB
July 4: Magnolia vs NLEX, 7:00pm MOA Arena [Box Score], [Replay], 116-89 MAG
July 6: Alaska vs Phoenix, 4:30pm Cuneta Astrodome [Box Score], [Replay], 114-91 ALA
July 6: GlobalPort vs Ginebra, 7:00pm Cuneta Astrodome [Box Score], [Replay], 116-98 GIN
July 7: TNT vs Rain or Shine, 4:30pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 100-85 TNT
July 7: SMB vs Magnolia, 6:45pm Smart Araneta Coliseum [Box Score], [Replay], 101-97 MAG


Game schedules, venues, time, scores, opposing team for the Quarterfinal Round

Click here to view complete game schedules for the quarterfinal round

Game schedules, venues, time, scores, opposing team for the Semifinal Round

Click here to view complete game schedules for the semifinal round



Game schedules, venues, time, scores, opposing team for the Final Round

TBP

TBP - to be posted

Important: Bookmark this page now to easily access this page in the future. To bookmark just press Ctrl D on your keyboard.

If this article helped you, share this in your friends on Facebook, Twitter or Google+. Just click any of the buttons above. Sharing is giving. Salamat po!